„Szkoła”

„Szkoła”

Budynek TEYATRU® wyremontowano, prezentował się pięknie. Białe ściany, nowe okna, a w nich witraże, kuchnia, garderoba – wszystko nabrało lekkości, ale straciło ten swój charakterystyczny, upstrzony historią klimat. Pierwszy w nowym-starym lokum, a kolejny program autorski TEYATRU® nosił tytuł „Szkoła”. Jego premiera odbyła się w dwa lata po wcześniejszym, w 1984 roku.

Zmieniło się bardzo wiele w składzie zespołu, po „Przedszkolu”, rozpoczynając karierę solo, odszedł Bohdan Smoleń, w 1985 roku (w środku grania „Szkoły”) odszedł Olek Gołębiowski, który – poza frontmanem, Zenkiem Laskowikiem – był ostatnim członkiem „starej gwardii”. Kierownik muzyczny, Hubert Szymczyński wyjechał do Szwecji, jego miejsce już od „Przedszkola” zajął Szymon Rogalski. Parę utworów muzycznych napisał Zbigniew Zamachowski. Do grona TEYATRU® dołączają (w różnych momentach) Mariusz Sabiniewicz z Teatru Nowego, Marek Bielecki z Teatru na Woli, na początku 1987 roku Czarek Pazura w roli „naszego pana” i Adrianna Biedrzyńska – roszad jest całkiem sporo.

Rewolucja składu artystycznego, to jednak nie koniec zmian. Zupełnie przeorganizowana została konwencja. Z iście kabaretowego klimatu, powstało niedookreślone show o klimacie, którego nikt nie potrafił do końca zaklasyfikować. Dominowały piosenki i muzyka instrumentalna Szymona Rogalskiego , zniknął striptiz, nie było tak dobrze wcześniej znanych dialogów. Przestano sprzedawać grupowe bilety, nie wchodziły już wycieczki, a przerw nie umilał – jak dawniej – alkohol.

Sam program oceniony został różnie, a to – najpewniej – za sprawą zupełnie nowego charakteru, stylu i ludzi, którzy brali w tym udział. Z. Beryt napisze w recenzji „Szkoły” już znacznie mniej pochlebnie, niż czytywało się dawniej o TEYU®: „(…) temat zagubił się w natłoku pomysłów i zwykłego wielosłowia. Pomysły są różnej jakości (…).”.

W „Szkole” Zenek Laskowik proponuje publiczności powrót do lat szkolnych. Była to próba przetrwania nowej rzeczywistości, gdzie propaganda w TV nauczała wszystkich jak ma być. Można go śmiało nazwać próbą pierwszego polskiego „sitcomu” bez cenzuralnych zahamowań. Udana rola księdza – Leszka Malinowskiego (lidera kabaretu Koń Polski) i świetna rola Małgosi Franek, jako woźnej. Publiczność w roli koleżanek i kolegów z tej samej klasy, miała okazję przyłączyć się do wspólnej zabawy.

„Szkołę” grano nieco ponad rok.

Na scenę wychodzili (choć podczas trwania „Szkoły”, skład ten ulegał zmianom): Barbara Bentyn – Pieczyńska, Małgorzata Franek, Iwona Sugalska, Henryka Zalewska, Jan Błyszczak, Mariusz Gajdziel, Olo Gołębiowski, Bogusław Krawczyk, Janusz Kowalski, Zenek Laskowik, Andrzej Matusz, Stanisław Marcinkowski, Wojtek Michalski, Szymon Rogalski, Leszek Wójtowicz i Jerzy Banaś.


Galeria:

Scenariusz:

Zobacz fragmenty wideo programu

“Z archiwum Tadeusza Osipowicza